BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

DOBA PEŁNA WRAŻEŃ – DZIEŃ OTWARTY, NOC MUZEÓW

Tegoroczne Dzień Otwarty Funduszy Europejskich i Noc Muzeów są już za nami. Tym razem było z nami Polskie Radio Białystok, które przez cały dzień prowadziło w Operze plenerowe studio radiowe. Zapraszamy na wywiady z ważnymi dla OiFP postaciami i bogaty fotoreportaż z imprez.

 

58 opera 200517

 

Rozpoczęliśmy od pokazów tańca i warsztatów baletowych. Uczniowie Akademii Tańca Klasycznego przygotowali dla nas wyjątkowy występ, a chętną do nauki młodzież zaprosiliśmy na warsztaty z baletmistrzem OiFP, Jarosławem Sołowianowiczem.

Przygotowaliśmy trzy tury oprowadzania po gmachu opery. Przewodnicy zaprowadzili grupy do miejsc na co dzień niedostępnych – na przykład orkiestronu), a ich opowiadania przepełnione były ciekawostkami. Po raz pierwszy w sezonie otworzyliśmy też taras widokowy na dachu opery – można było z niego podziwiać panoramę miasta od godziny 14.00 aż do północy.

Swój wernisaż miała wystawa „Magia radia”, przygotowana we współpracy z Polskim Radiem Białystok. Kustoszem wystawy jest Gabriela Walczak. Nikt tak ciekawie nie opowiada o historii radioodbiorników! Posłuchaj nagrania. Wraz z Robertem Burzyńskim z działu multimediów OiFP opowiadają też razem o magii dźwięków: posłuchaj nagrania.

W kolekcji Radia Białystok znajduje się około pięciuset odbiorników sprzed lat, z których na wystawie w Operze i Filharmonii Podlaskiej można zobaczyć około osiemdziesięciu. Radio zbierało zabytkowe sprzęty od 2005 roku w ramach akcji „Podaruj nam trochę historii” – nie tylko radioodbiorniki, ale i gramofony czy magnetofony. Najstarszy w kolekcji jest Lumophon – z 1928 roku. A ponieważ dawne radioodbiorniki nosiły imiona, pani Gabriela wybrała specjalnie do opery takie odbiorniki, jak Sonatina, Serenada, Symfonia, Figaro, Rapsodia czy Aida. Reportaż z otwarcia wystawy na stronie Radia Białystok ze zdjęciami i relacją radiową: posłuchaj nagrania.

Słuchacze i widzowie mogli nie tylko oglądać zabytkowe urządzenia, ale także spróbować swoich sił w klasycznym montażu przy użyciu taśm i żyletek. Jak dokładnie robiło się to niegdyś, opowiadał na antenie Anatol Kraśko z Działu Techniki Polskiego Radia Białystok: „Przez kilkadziesiąt lat dziennikarze musieli montować materiały przywożone z terenu na montażówkach taśmowych. Taśmę się cięło, kleiło, cięło, kleiło i wychodził z tego reportaż czy materiał informacyjny” – posłuchaj nagrania.

W duchu historii i lat dawnych zaprosiliśmy publiczność także na spacer po ulicy Kijowskiej z historykiem Wiesławem Wróblem (spacer zrobił furorę, więc nie wykluczamy, że być może jeszcze go powtórzymy!), spotkanie na temat kabaretu literackiego dwudziestolecia międzywojennego z literaturoznawczynią dr Barbarą Olech („Powróćmy jak za dawnych lat – kabaret literacki międzywojnia”), a także na kuratorskie oprowadzania po wystawach: „Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok”, które poprowadziła kuratorka wystawy Marta Pietruszko z Galerii im. Sleńdzińskich, oraz „FSO” Tomka Sikory, które poprowadził operowy fotograf i opiekun Operowej Galerii Fotografii Michał Heller.

Późnym wieczorem wytrwałych czekała wyprawa za kulisy Dużej Sceny – zaraz po zakończeniu spektaklu „Carmen” zainteresowani mogli z bliska przyjrzeć się scenografii, dekoracjom oraz skomplikowanej technice scenicznej.

Wieczór zwieńczyły występy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którzy specjalnie z okazji Nocy Muzeów oraz przypadającej tydzień później Nocy Chopina przygotowali ciekawy program koncertowy i prezentacje muzyczne.

 

Cały dzień było z nami Polskie Radio Białystok, które w OiFP miało swoje plenerowe studio radiowe i przygotowało szereg frapujących rozmów z ważnymi postaciami operowej sceny oraz kulis naszej instytucji. Zapraszamy do przesłuchania bardzo interesujących wywiadów:

Michał Heller, fotograf, o tym, jak zdjęciami przekonać widzów do kupna biletów: posłuchaj nagrania.

Marta Lewkowska, charakteryzatorka, o tym, jak za pomocą makijażu zmienić aktora w postać: posłuchaj nagrania.

Barbara Rożko, garderobiana, o 8,5 tysiącach kostiumów, którymi rządzi, w tym rekordowej liczbie 1717 kostiumów do „Carmen”: posłuchaj nagrania.

Jerzy Juszkiewicz, woźny orkiestrowy, o tym, jak zakochał się w swojej pracy tak, że zajmuje się nią już 30 lat: posłuchaj nagrania.

Agnieszka Rehlis i David Beucher, odtwórcy głównych ról w „Carmen”, o tajnikach swojej pracy: posłuchaj nagrania.

Nie zabrakło oczywiście dyrektora instytucji, Damiana Tanajewskiego: posłuchaj nagrania.

Słuchacze Radia Białystok mogli też brać udział w konkursach, w których nagrodą były sceniczne charakteryzacje. Jakie stylizacje przygotowały dla zwycięzców nasze charakteryzatorki, można zobaczyć poniżej!

Przy okazji radiowych wywiadów, nie moglibyśmy nie wspomnieć o Alicji Majewskiej i Włodzimierzu Korczu, którzy gościli u nas w ten weekend. Przy okazji występu w sali koncertowej przy ul. Podleśnej, artyści zdecydowali się także zwiedzić nowy gmach przy ul. Odeskiej. Bystremu oku może uda się wypatrzyć ich na zdjęciach. Nie będzie kłamstwem, jeśli powiemy, że nasz budynek zachwycił gości… Ale mogą się Państwo przekonać sami – zapraszamy do wysłuchania wywiadu: posłuchaj nagrania.

 

Fotorelację z imprezy przygotował oczywiście nasz fotograf Michał Heller.

 

 

Źródło